O autorze
Fundacja Po.Int jest think-tankiem założonym przez Vincenta V. Severskiego, autora bestsellerowych powieści szpiegowsko-politycznych oraz emerytowanego, wysokiego rangą oficera Agencji Wywiadu.

Stanowimy zespół reprezentantów środowisk akademickich, emerytowanych oficerów służb specjalnych, byłych dyplomatów, ekspertów wojskowości oraz przedstawicieli biznesu i mediów. Jesteśmy pierwszą instytucją w Polsce łączącą światy nauki i biznesu ze środowiskiem oficerów służb wywiadowczych.

Zabieramy głos w sprawach, które uważamy za istotne, nie stroniąc od komentowania wydarzeń ważnych dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski.

Więcej na temat naszej działalności tutaj: http://fundacjapoint.pl/

W Internecie nic nie ginie

Granica pomiędzy światem realnym a wirtualnym już dawno została zatarta. Dziś te dwie płaszczyzny bardziej niż kiedykolwiek oddziałują na siebie i kreują rzeczywistość. Internet stał się nieodzowną częścią naszego życia. Między innymi z tego względu warto mieć na uwadze, że wszystko to, co robimy w sieci, zostaje w niej na zawsze.

Jarosław Hryszko: Specjaliści zalecają ostrożność w korzystaniu z sieci Internet, jeśli chodzi o naszą prywatność. Zalecają oni nie dzielić się ponad konieczność informacjami o życiu osobistym naszych bliskich i nas samych, oraz – w miarę możliwości – radzą szyfrować rozmowy i korespondencję. Artykuły opisujące owe zagadnienia spotkać można zarówno w serwisach on-line jak i periodykach można by rzec klasycznych, czyli papierowych. Jednakowoż równie często spotykanym poglądem jest, że środki ostrożności tam opisywane dotyczą raczej osób publicznych, albo też indywiduów pozostających w konflikcie z prawem. Powszechnie można spotkać się z opinią, że „zwykły” internauta, nie mający nic na sumieniu, nie musi stosować się do powyższych zaleceń. Częstokroć moje zżymanie się na załatwianie prywatnych, osobistych bądź zawodowych spraw przy użyciu mediów pokroju Facebooka jest przyjmowane z niezrozumieniem.


O własną prywatność w cyberprzestrzeni należy dbać, podobnie jak powinniśmy zamykać drzwi wejściowe na klucz, mimo że nie mamy sobie nic do zarzucenia a z sąsiadami żyjemy w nieskazitelnej przyjaźni. Gdyż nie można wykluczyć, że w okolice naszego domu zawędruje nieznana nam osoba, chcąca wyrządzić krzywdę bliźniemu bez względu na jego proweniencję. I tak, zupełnie przypadkowo, możemy stać się ofiarą.

Podobnie zupełnie przypadkowo możemy stać się ofiarą naruszenia naszej prywatności w sieci Internet. Jak podaje na swojej stronie amerykańska organizacja Privacy Rights Clearinghouse, od 2005 roku do chwili pisania tych słów zaobserwowano co najmniej 5309 przypadków wycieku danych, w wyniku których ponad 907 milionów rekordów opisujących użytkowników Internetu zostało udostępnionych osobom trzecim. Zainteresowanych odsyłam do serwisu Information is Beautiful, który w przystępnej, interaktywnej formie zgromadził najciekawsze i najbardziej spektakularne przypadki ujawniania danych osobowych Internautów. Wśród instytucji, z jakich wypłynęły dane, są znane i darzone powszechnym zaufaniem serwisy, firmy i instytucje w tym Google (w 2014 roku wyciekło 5 milionów rekordów) i Facebook (w 2013 wyciekło 6 milionów rekordów).


Wracając do tezy postawionej na początku – błędem jest zakładać, że np. szyfrowanie osobistej korespondencji nas nie dotyczy, jeśli sumiennie przestrzegamy prawa i będąc praworządnym obywatelem wręcz pozostajemy wzorem dla innych. Dlaczego? Otóż raz umieszczone przez nas (świadomie bądź nie) informacje w cyberprzestrzeni, już nigdy jej nie opuszczą. Nigdy, nawet jeśli my usuniemy je z pierwotnego miejsca ich umieszczenia.

Bo przyszło nam żyć w czasach, kiedy nie trzeba już usuwać żadnych danych i tego po prostu się nie robi. Rzadko jesteśmy tego świadomi – to, że czasami borykamy się z brakiem wolnej pamięci w telefonie czy komputerze nie oznacza, że instytucje bądź firmy, które w jakikolwiek sposób zyskują na zbieraniu danych, borykają się z podobnymi problemami; otóż nie – w tych środowiskach problem ograniczenia fizycznych zasobów IT nie istnieje. Pamięci masowe (czyli np. komputerowe dyski twarde) obecnie są niebywale tanie i wciąż tanieją – doskonale pokazują to wyniki badań prowadzonych przez prof. Johna C. McCalluma z Uniwersytetu w Singapurze. Można się z nich dowiedzieć, że w ciągu ostatnich 10 lat cena dysków zmalała dziesięciokrotnie, jeśli zaś cofniemy się aż do roku 1956, gdy IBM wyprodukował swój pierwszy dysk twardy – cena spadła o około 317 milionów razy…

Tania (i wciąż taniejąca) pamięć masowa powoduje, że gromadzenie dużych zasobów danych przestało być domeną wybranych, a wręcz „zawędrowało pod strzechy”. Oto przykład – najbardziej znane archiwum stron www i mediów cyfrowych – Internet Archive – wykorzystuje na swoje potrzeby przestrzeń 15 petabajtów (1 petabajt = 1000 terabajtów; obecnie pojemności dysków twardych komputerów osobistych oscylują w okolicach 1 terabajta). Przyjmijmy, że chcielibyśmy mieć – „na wszelki wypadek” – podobne archiwum Internetu. Wykorzystując jedynie detaliczne ceny dysków z serwisu Allegro można obliczyć, że za odpowiednią liczbę dysków twardych koniecznych do uzyskania 15 petabajtów musielibyśmy zapłacić około 2,5 miliona złotych. To mniej, niż dwa samochody Ferrari 488 i około pięć razy mniej niż cena gustownego domu w centrum Warszawy. Oczywiście, koszty te nie uwzględniają innych elementów, takich jak zasilanie, chłodzenie itp. Mimo tego, ta prosta kalkulacja udowadnia, że statystyczny „ekscentryczny milioner” mógłby bez przeszkód trzymać w szafie zarchiwizowane zasoby światowego Internetu na własne potrzeby. Jeśli jeszcze do tego ów milioner zażyczy sobie mieć dane osobowe internautów, to odnajdzie w czeluściach Sieci to, co już wyciekło, poczeka na kolejny spektakularny wyciek lub po prostu takie dane kupi – na czarnym rynku, bądź oficjalnie – gdzie paczka podstawowych danych należących do tysiąca internautów kosztuje jedynie 50 centów.

Część z Was być może zdziwi się w tym miejscu, że istnieje oficjalny rynek danych osobowych. Owszem istnieje i ma się bardzo dobrze, bo zbieranie danych, ich analiza i budowanie profili osobowych to bardzo intratny biznes. Lider tej branży, firma Acxiom, o której Kent Lawson, zajmujący się prywatnością w Sieci stwierdził, że „ten Wielki Brat na sterydach wie więcej o tobie niż skarbówka, FBI, Facebook i Google razem wzięci”, w 2012 roku wykazała przychód na poziomie 1,15 miliarda dolarów. Bruce Schneier w swojej książce „Data and Goliath” pisał, że Acxiom swoim klientom-korporacjom oferuje systemy które są w stanie wskazać np. kto otrzyma spadek, czy mieszka z rodzicami mimo dorosłego wieku i czy ma cukrzycę.

Inna firma – Target – szukając potencjalnych klientów na artykuły dla niemowląt, z analizy danych wywnioskowała o ciąży nastolatki, zanim dowiedział się o tym jej ojciec.

Nic zatem dziwnego, że setki firm i instytucji na świecie codziennie zbierają petabajty danych, aby wykorzystywać je do własnych celów, bądź nimi handlować. Zachowuje się do późniejszej analizy nie tylko to, co w Internecie piszemy, umieszczamy, szukamy bądź przeglądamy, ale istnieją przesłanki, że może być analizowany nawet ruch wskaźnika komputerowej myszy, zapis z mikrofonu czy kamery. Sklepy wielkopowierzchniowe rejestrują nasze zakupowe preferencje nie tylko poprzez karty płatnicze bądź programy lojalnościowe, ale także np. śledząc nasze telefony. Jeśli zastanawiało Was kiedyś, skąd bierze się w Internecie dokładna informacja o natężeniu ruchu na podrzędnej drodze bądź godzinach szczytu w wiejskim sklepie – odpowiedź jest prosta: z danych GPS w naszych smartfonach.

Szanowane serwisy nie zbierają danych nielegalnie – wszak sami wyrażamy „zgodę na warunki” jakich nigdy nie czytamy. Aby się o tym przekonać, w 2005 roku firma PC Pitstop w umowie licencyjnej wyświetlanej podczas instalacji stworzonego przez nią programu umieściła zapis o nagrodzie pieniężnej czekającej na osobę, która przeczyta tę umowę. Okazało się, że pierwsza osoba zgłosiła się po nagrodę dopiero po pięciu miesiącach, gdy 3000 programów zostało już sprzedanych.

Roztropnie jest zakładać, że nawet jeśli firmy odżegnują się od gromadzenia danych wbrew naszej woli, one i tak to robią. Potwierdzenia słuszności takiego założenia nie trzeba szukać daleko – nie dawniej, jak w styczniu tego roku okazało się, że serwis Dropbox, oferujący internautom usługę przechowywania plików w „chmurze”, w momencie usunięcia plików przez użytkownika ukrywał je jedynie, wciąż je przechowując poza dostępem użytkownika. Sprawa wyszła na jaw, gdy w wyniku błędu pracowników firmy pliki „skasowane” przez użytkowników w latach 2010-2011 nagle na początku bieżącego roku pojawiły się ponownie w folderach zsynchronizowanych z chmurą. Stało to w sprzeczności z oficjalną polityką firmy głoszącą, że pliki skasowane przez użytkownika są nieodwracalnie usuwane po 30 dniach.

Zatem żyjemy w czasach, gdzie wszystko co pojawia się w cyberprzestrzeni jest skrzętnie zapisywane, często w wielu kopiach. Wobec umieszczania serwerowni w dawnych bunkrach przeciwatomowych i innych bezpiecznych lokalizacjach prawdopodobnie nawet impuls elektromagnetyczny czy globalna apokalipsa jądrowa nie zniszczą tych danych. Obserwując wciąż spadające ceny nośników można przypuszczać, że owe dane w ilości, której przechowanie teraz kosztuje dwa luksusowe samochody, w niedalekiej przyszłości będą mieściły się na coś, co będzie substytutem dzisiejszego pendrive. I może nastąpić taki punkt w przyszłości, że dane z nami powiązane, dotychczas „bezpieczne”, zmienią właściciela – legalnie, bądź w wyniku wycieku i ktoś – wrogi rząd, terroryści, itd. – będzie chciał je wykorzystać w złym celu.

Historia zna już podobne przypadki; przykładem może być Sonderfahndungsbuch Polen – książka wydana w lipcu 1939 roku w Niemczech, zawierająca alfabetyczną listę 61 tysięcy nazwisk i adresów Polaków przeznaczonych do aresztowania i eksterminacji po wkroczeniu wojsk niemieckich na teren Polski. Lista ta opracowana została przez Niemców m.in. na podstawie analizy artykułów w polskiej prasie.

Dziś takie artykuły o sobie piszemy sami – przeszukując Internet, korespondując via e-mail, rozmawiając przez komunikatory… Wszystko to, co robimy w cyberprzestrzeni jest zapisywane i może posłużyć do odpowiedniej analizy. Nawet jeśli dane te nie są ogólnie dostępne, ale jak przekonywałem wcześniej, także i my możemy stać się ofiarą wycieku. „I cóż z tego, skoro jestem uczciwym, praworządnym obywatelem” – może powiedzieć każdy z nas. Ale czy osoby wymienione w Sonderfahndungsbuch Polen nie były uczciwymi obywatelami?

Nie wiemy, co będzie się działo z danymi na nasz temat w przyszłości, tej bliskiej i tej dalekiej. Z zapisanymi rozmowami, korespondencją, nawet tą najbardziej prozaiczną. Zatem jeśli dziś technologia daje nam możliwości uszczuplenia naszej „internetowej teczki” to czemu z nich nie korzystać?

Jarosław Hryszko

Tekst pochodzi z portalu https://fundacjapoint.pl/
Trwa ładowanie komentarzy...